Melis Gürkaynak Röportajı

Genç Kızlar Bayan Voleybol Takımımızın gelecek vaad eden oyuncusu Melis Gürkaynak ile Voleyboltr.com adına yaptığımız röportajdır. Röportajın ilk bölümünde oyuncu hakkında kişisel bilgiler, ikinci bölümde ise voleybol ile ilgili soru ve cevaplar yer almaktadır.

Adınız – Soyadınız: Melis Gürkaynak

Doğum Tarihiniz: 20.04.1990

Boyunuz(cm): 184 cm

Kilonuz: 72 kg

Oynadığınız mevkii-pozisyon: smaçördüm ama bu sene orta oyuncu olarak oynuyorum.

Kaç kardeşsiniz? Varsa isimleri nelerdir?:  bir kız kardeşim var adı da Merih

En sevdiğiniz kitap: gülünün solduğu akşam \ Erdal Öz

En sevdiğiniz film: a lot like love

Kullandığınız parfüm: paco robanne ultraviolet

en sevdiğiniz şarkıcı: sevdiğim tek bir şarkıcı yok..hangi şarkı hoşuma giderse onu dinliyorum..

En sevdiğiniz şarkı: sürekli değişiyor=)

Hobileriniz nelerdir?: arkadaşlarımla dışarda vakit geçirmek

En sevdiğiniz renk: lacivert

En sevdiğiniz yemek: makarna, annemin yaptığı salatalar=)

En sevdiğiniz meyve: armut

En sevdiğiniz tatlı: ayva tatlısı hariç hepsini çok severim=)

Hayvan besliyor musunuz? Evet ise, adı ve cinsi nedir?: hayır beslemiyorum

Burcunuz nedir? Hangi özelliklerini taşıyorsunuz?: koç burcuyum..burçlara çok inanmıyorum o yüzden özelliklerini de bilmiyorum..

Göz renginiz: ela

En sevdiğiniz çiçek: koparılmamış olan=)

En sevdiğiniz içecek: elma veya ananas suyu..

Alerjiniz var mı? Varsa neye karşı?: yok

En huzurlu olduğunuz yer?: kafam rahat olduğunda her yerde huzurlu olabilirim..

Size şans getiren eşyanız var mı? Varsa nedir?: dönem dönem oluyor..genelde kolyelerim veya tokalarım=)işler iyi gitmeyince değiştiriyorum=)

Voleybola ne zaman ve nasıl başladınız?: voleybola 9 yaşımda Bülent Karslıoğlu ile başladım

Voleyboldaki hedefleriniz nelerdir?: oynadığım takımda sürekli hale gelip ligde iyi performans göstermek ve milli takımlarda kalıcı olmak..

Maç içerisinde motive olmanızı sağlayan arkadaşınız ve ayrıntılar var mı?: seyircinin rakip tarafın taraftarı olsa bile fazla olması beni çok motive eder ve tabiki oyun içindeki arkadaşlarımın yüz ifadeleri beni etkiler..

Maçtan önce nasıl konsantre olursunuz?: maçtan önceki gece mutlaka maçı kafamda 1-2 kere oynarım..sahaya çıkmadan önce de iyi yaptığım hareketleri düşünürüm..

Voleybol oyuncuları için ailenin önemi nedir? Nasıl destek olmalıdır aile?: ailenin önemi çok büyük..ailem beni voleybola ilk başladığımda desteklemeseydi 9 yaşımda hergün spor salonuna gidip antreman yapamazdım ve hala oynuyor olamazdım..çok uzun bir süre onlarda sürekli benimle birlikte okul-antreman salonu arasında gidip geldiler çünkü zamanımı çok iyi kullanmak zorunda olduğum için annem beni hergün antremana getirip götürüyordu..en önemlisi de yaptığım işe hep saygı duydular..bence aileler voleybolun teknik yönlerine ve çocuklarının antrenörleriyle olan ilişkilerine çok karışmadan çocuklarını sonuna kadar desteklemeliler..

Beslenmenize nasıl dikkat ediyorsunuz? Özel bir dietiniz var mı?: beslenmeme dikkat ediyorum..antreman programına göre yediğim miktarları ayarlamaya çalışıyorum..tatlıyı çok sevmeme rağman uzak duruyorum onun yerıne bol bol meyve yiyorum=)

Voleybolda en iyi ve en eksik özelliğiniz nelerdir sizce?: oyun içinde işler kötü gidiyorsa suratım biraz çabuk düşüyor ve bazen yaptığım hatalar üzerinde çok duruyorum..iyi özelliğim de çalışmayı sevmem ve fizik kapasitemin kuvvetli olması ve disiplinli olmam olarak görüyorum..

15 yıl sonrasında kendiniz hangi konumda görüyorsunuz?: 15 yıl sonra voleybolda son yıllarımı oynuyor veya bırakmış olurum heralde..okulumdan de mezun olup iş hayatıma başlarım ve voleybol hayatımı hep çok başarılı ve iyi işler yapmış olarak hatırlarım umarım=)

En çok zevk aldığınız, sizi en çok etkileyen maçı hatırlıyor musunuz?: tabii ki de geçen sene dünya şampiyonasında oynadığımız yarı final ve final maçları..ruslarla oynadığımız yarı final maçını aldıktan sonra ki sevincimi, dünya finalinde ki heyecanımı, o turnuvayı ve takımımı hiçbir zaman unutamam..

Tribünler hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce voleybol seyircisi nasıl olmalıdır?: derbi maçlarında tribünler genelde dolu oluyor ama bazen seyirciler futbol sahalarında olduğu gibi oyunu küfürlerle ve sahaya atılan cisimlerle durdurmaya kadar götüren davranışlarda bulunuyorlar..bunun yerine seyirciler kendi takımlarını destekleyici hareketlerde bulunup daha düzeyli sloganlar atarlarsa ve her maça belli sayıda bir taraftar kitlesi gelebilirse voleybol hem populerliği açısından hem de kalitesi açısından gelişme gösterir diye düşünüyorum..

Voleybol Federasyonu’nun çalışmalarını nasıl buluyorsunuz? Mesela üç ligin maçlarının da canlı yayınlanmasını sağladı.: voleybol federasyonu son yıllarda voleybolu tanıtıp ve sevdirmek için büyük aşamalar kaydetti diye düşünüyorum..federasyonun yaptığı çalışmalar sayesinde spora başlayan çocukların voleybolu seçme yüzdesi arttı..voleybol daha popüler bir spor dalı haline geldi..

Voleybolun daha popüler bir spor olması için sizce neler yapılmalı?: Türk voleybolu gün geçtikçe daha çok tanınmaya başlandı..artık sokaktaki insanlar ligdeki durumu takip bile etmeye başladı. bu voleybolun gelişmesi açısından önemli bir gelişme bence..voleybolu takip eden insanların sayısı yapılan reklamlarla ve tabiki alınan başarılarla daha da yukarı çekilebilinir.örneğin; geçtiğimiz günlerde yapılan all star organizasyonu sonrasında okula gittiğimde çoğu arkadaşımın bu organizasyondan haberi vardı..bu sayede onların voleybola olan ilgisi daha da arttı..bu tip çalışmalar daha da sık yapılabilir bence..

İlginiz diğer spor dalları nelerdir?: tenis ve futbol maçlarını izlemeyi çok severim..

Eğitim hayatanızla ilgili hedefleriniz nelerdir?: şu an Bahçeşehir Üniversitesi İşletme bölümünde okuyorum.voleybolla birlikte eğitim hayatını sürdürmek çok zor fakat elimden geleni yapıyorum..hedefim ise çok sene kaybetmeden mezun olmak ve voleybolu bitirdikten sonra mesleğimi yapmak..

Sizi seven, genç voleybolculara neler söylemek istersiniz?: eğitimlerini de aksatmadan sabırla çalışmalarını ve disiplinli olmalarını..

Gelecekte A Milli Takım’da da göreceğimizden emin olduğumuz Melis Gürkaynak‘a, içten cevapları için teşekkür eder, voleybol ve özel hayatında başarılar dileriz.